Nowoczesne biuro bez klimatyzacji obecnie nie istnieje. Co więcej, w wielu miejscach pracy jest to nie tyle standardem, ile obowiązkiem właściciela budynku z takim zastosowaniem. Ponadto coraz częściej walory klimatyzacji są doceniane w prywatnych czterech kątach i zarówno do domów, jak i wręcz koniecznie do biur najlepiej nadaje się klimatyzacja typu multisplit. Czym charakteryzuje się taki typ klimatyzacji i dlaczego warto zastanowić się nad jego montażem zarówno w domu, jak i w biurze?

Klimatyzacja typu multisplit – charakterystyka

Systemy klimatyzacji multisplit są optymalnym rozwiązaniem klimatyzacyjnym w wypadku biur i domów. Istotą tego typu klimatyzacji jest zapewnienie komfortu chłodniczego wszystkim osobom przebywającym w danym budynku, a do czego służy sterowanie strefowe klimatyzacji. Jest to sterowanie indywidualne, czyli każdy ma możliwość ustawienia klimatyzacji dokładnie pod swoje potrzeby w danym pomieszczeniu. Jak to działa?

Urządzenia typu multisplit charakteryzują się tym, że w całym systemie klimatyzacji występuje wprawdzie jedna jednostka zewnętrzna, to jest to urządzenie chłodnicze o takiej mocy i budowie, że można do niej podłączyć więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną. W zależności od przystosowania jeden agregat zewnętrzny może obsługiwać dwie i więcej jednostek wewnętrznych. Oznacza to jednak nie tylko to, że każde pomieszczenie w biurze lub domu może zostać optymalnie schłodzone, ale dodatkowo i to, że w każdym z tych pomieszczeń, a przy ultranowoczesnych systemach nawet przy każdym stanowisku pracy można ustawić indywidualnie pożądaną temperaturę – dokładnie pod oczekiwania i potrzeby osoby lub osób spędzających w danym miejscu czas.

Klimatyzacja multisplit umożliwia ponadto zamontowanie w jednym systemie różnych rodzajów klimatyzatorów. Jednostka zewnętrzna bez problemu obsłuży zarówno klimatyzatory przyścienne, jak i klimatyzatory kasetonowe. W tym wypadku nie ma zastrzeżeń do rodzaju zastosowanej jednostki wewnętrznej.

Klimatyzacja multisplit – zalety

Klimatyzacja multisplit ma wiele zalet, ale największa jest wspomniana już elastyczność w możliwości przyłączeń jednostek wewnętrznych. Wybór rodzaju klimatyzatora do konkretnego pomieszczenia ma ogromne znaczenie. Każdy posiadacz klimatyzacji typu multisplit może dzięki temu pracować i odpoczywać w optymalnych dla siebie warunkach. To natomiast, jak wielki wpływ na wydajność mają warunki pracy, o ile efektywniej człowiek pracuje w miejscu sprzyjającym takiej pracy, nie trzeba nikogo przekonywać. Dobre warunki to również zadowolenie z pracy, a to jeszcze bardziej podnosi jej efektywność.

Kolejną zaletą jest oszczędność w odniesieniu do zewnętrza budynku. Potrzebne jest jedynie jedno urządzenie chłodnice, a nie kilka, jak ma to miejsce w klimatyzacji typu split, kiedy ma ona zaspokajać potrzeby chłodnicze więcej niż jednego pomieszczenia w budynku. Ponadto swobodny wręcz wybór jednostki wewnętrznej sprzyja również optymalnemu gospodarowaniu przestrzenią wewnątrz pomieszczeń. Można dobierać klimatyzatory tak, aby zajmowały tę przestrzeń, która nie będzie zabierała powierzchni użytkowej biura, czy domu.

Dowiedz się więcej na https://santier.pl/blog